19. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V ELEKTRONICKÝCH ŠÍPKACH

19. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V ELEKTRONICKÝCH ŠÍPKACH

8. – 10.4.2016 hotel SATEL POPRAD

HRACIE PLÁNY ( pavúky ) zo všetkých turnajov M SR nájdete TU …

VÝSLEDKOVÉ LISTINY JEDNOTLIVÝCH TURNAJOV nájdete TU …

FINÁLOVÝ TURNAJ DRUŽSTIEV – STREDOŠKOLSKÁ MLÁDEŽ výsledky TU …

 

KRÁTKE ZHODNOTENIE 19-tych Majstrovstiev Slovenska v el. šípkach :

Máme za sebou už v poradí 19-te Majstrovstvá Slovenska v elektronických šípkach. Dúfame, že všetci dorazili z dejiska majstrovstiev v poriadku a netrpezlivo čakajú na výsledkový servis z majstrovstiev. Prinášame malé zhrnutie výsledkov jednotlivých turnajov.

Začneme hlavnými turnajmi v hre 501 DO v kategórii muži, ženy a juniori. Tieto turnaje boli na programe M SR v sobotu 9.4.2016.

1. MUŽI 501 DO – 173 štartujúcich

Ani tento rok sa nám bohužiaľ nepodarilo prekonať účastnícky rekord ( 182 štartujúcich ), no boli sme opäť veľmi blízko. Nič to ale nemení na skutočnosti, že sme boli svedkami výborného turnaja v ktorom nechýbali prekvapujúce výsledky a množstvo vyrovnaných dramatických zápasov. Majstrovstvá Európy sa blížia a tak boj o body do rebríčka vrcholí. Turnaj majstrovstiev je najlepšie bodovaným turnajom sezóny, pretože sa už stalo tradíciou, že na M SR hrávame 256-kového pavúka. Väčšina favoritov nezaváhala a tak na špici slovenského rebríčka je poriadna tlačenica. Výnimočným výsledkom sa tento turnaj skončil pre hráčov POWER DART KOŠICE, keď hráči tohoto teamu obsadili prvé štyri miesta. Majstrom Slovenska sa pre rok 2016 stal Peter KLEMENTY pred Milanom ŠTEFAŇÁKOM a Gabrielom VÁRALJAYOM ( všetci POWER DART KOŠICE). Na štvrtom mieste skočil Milan NAGY, takisto hráč toho istého teamu. Svoj štandard odohrali na turnaji stálice slovenských šípiek Milan DUDÁŠ ( 7. miesto ), či Oto ZMELÍK (9. miesto). Určite lepší výsledok si želali ďalší hráči z prvej desiatky slovenského rebríčka ako napríklad Martin ŠEVCOV, Pavel MELICHER, či Peter JAKUBIS. Každopádne aj vďaka viacerým prekvapeniam sa nám rebríček pekne zamotal a určite to bude ešte do konca sezóny napínoavý boj o nomináciu na ME v Chorvátsku. Kompletný rebríček aj s výsledkami M SR 501 DO nájdete TU …

1. ŽENY 501 DO – 40 štartujúcich

Čo sa týka samotnej účasti v turnaji žien, tak 40 účastníčok bolo veľmi príjemné prekvapenie. Aj tu sme takmer pokorili účastnícky rekord, ktorý je 43 štartujúcich. Úlohu favoritiek potvrdili stále členky reprezentácie Martina SULOVSKÁ a Katarína NAGYOVÁ. Obidve si v turnaji zahrali finále s úspešnejším koncom pre Martinu. Na treťom mieste skončila Ľubica KOLANDOVÁ. V súčasnosti nám viaceré popredné hráčky turnaje vynechávajú. Väčšinou je to spojené s materskými povinnosťami, či prácou v zahraničí. Priestor tak dostávajú nové hráčky a takáto účasť na turnajoch žien by určite pomohla zvýšiť kvalitu a konkurenciu medzi ženami. Dúfame, že tento turnaj bol dobrým impulzom pre viaceré šípkarky, aby sa takýchto turnajov zúčastňovali pravidelnejšie. Kompletný rebríček žien aj s výsledkami z M SR v Poprade nájdete TU …

3. JUNIORI 501 DO – 20 účastníkov.

Pred turnajom to na špici slovenského rebríčka vyzeralo tak, že sa od všetkých ostaných odpútala dvojica Denis FÁBRY a Martin ZIMAN. Obidvom chlapcom sa však turnaj nevydaril, čo dokonale využil Damián POĽAK. Damián celkovým víťazstvom a ziskom titulu juniorského majstra Slovenska zmazal stratu na prvú dvojicu a dokonca sa usadil na priebežnom druhom mieste. Výborný výsledok v podobe druhého miesta dosiahol Samuel BEŇO. Tretie miesto patrí Adamovi BERÁNKOVI. Kompletný rebríček juniorov aj s výsledkami z M SR v Poprade nájdete TU …

4. MIEŠANÉ PÁRY 501 DO TEAM – 26 párov

Popmerne mladá disciplína, ktorú sme do programu majstrovstiev zaradili iba nedávno, no postupne si získava čoraz väčšiu popularitu. V Porade sa do súťaže prihlásilo rekordných 26 párov a favorizované páry zložené z reprezentantov potvrdili svoje kvality. Majstrami Slovenska v miešaných dvojiciach pre rok 2016 sa stali Milan DUDÁŠ – Katarína NAGYOVÁ, pred dvojicou Gabriel VÁRALJAY – Dominika KOPKÁŠOVÁ. Tretiem miesto obsadili Oto ZMELÍK – Mária VOŠKOVÁ . KOmpletný výsledkový servis z turnaja nájdete TU …

5. CRICKET ŽENY – 17 účastníčok

Cricketu sa stále ženy trochu boja a možno aj preto sa nám ani na M SR nedarí dosiahnuť v tomto turnaji vyššiu účasť. V každom prípade je však táto veľmi zaujímavá hra už niekoľko rokov stálou časťou programu M SR. Začnem hneď perličkou, do turnaja sa nám prihlásila aj slovenská reprezentantka v hádzanej Lýdia JAKUBISOVÁ. A nielen že sa prihlásila, dostala sa až do samotného finále. Po Ferovi Šulcovi tu už máme aj hádzanárku najvyššej slovenskej úrovne, ktorá si hľadá miesto na šípkarskom výslní. K druhému miestu gratulujeme a dúfame, že sme sa nevideli na turnajoch naposledy. Vo finále bola nad sily Lýdia naša najúspešnejšia reprezentantka Martina SULOVSKÁ, ktorá titulz miulého roka obhájila. Tretie miesto v tejto súťaži patrí Kataríne NAGYOVEJ.

6. CRICKET MUŽI – 110 účastníkov

Naopak u mužov je CRICKET veľmi dobrou prípravou na sobotňajšiu 501tku a preto už niekoľko rokov prelamujeme účasťou stovku hráčov. Posledné dve sezóny sa Otovi ZMELÍKOVI nedarí podľa jeho predstáv, ale v piatok ukázal všetkým, nech ho radšej ešte nikto neodpisuje. Turnaj vyhral a získal tak už svoj tretí titul v tejto disciplíne. Druhé miesto v Crickete obsadil Milan NAGY, ktorý sa po malej pauze vracia k šípkam a v plnej paráde. Vo finále to určite nebol ľahký súper, veď Milan tak ako Oto už vlastní tri tituly majstra SR v Crickete. Tretie miesto patrí minuloročnému majstrovi SR Milanovi ŠTEFAŇÁKOVI.

7. DVOJICE 501 DO TEAM – 58 prihlásených

Ďalší z veľmi populárnych turnajov a hlavne jeden z najťažších. Tento turnaj je totiž na programe majstrovstiev až v samotnom závere a v nedeľu po náročnom piatku a sobote udržia formu iba tí najlepší. Majstrami Slovenska vo dvojiciach sa stali Peter MARTIN a Milan NAGY. Pristavím sa hlavne pri Petrovi MARTINOVI. Tento bezpochyby vynikajúci hráč, často nazývaný aj „enfant terrible “ slovenských šípiek sa v tejto disciplíne stal majstrom Slovenska už po piaty raz. To by nebolo až také zvláštne, za zmienku stojí ale to, že každý titul získal vo dvojici s iným hráčom !!! Pripomeňme si jednotlivé roky a mená. Prvý titul získal už v roku 1999 spolu s Milanom Kapustom. O rok na to sa mu to podarilo s Vladom ZAŤKOM. Potom nasledovala pauza a ďalší titul pridal v roku 2005 spolu s Dušanom STRIEŠOM. Rok 2007 znamenal ďalší titul s Petrom ROĽNÍKOM. Nasledovalo dlhé čakanie, keď túto disciplínu prakticky ovládli hráči TOI TOI BRATISLAVA Milan DUDÁŠ s Otom ZMELÍKOM. No ale prišiel rok 2016 a Peter si tento titul prisvojil znova . Už po piaty raz a opäť s iným spoluhráčom. Tentoraz mu k titulu dopomohol veľmi dobrým výkonom Milan NAGY. Vo finále si s prehľadom poradili s dvojicou Milan ŠTEFAŇÁK – Peter MINARČÍK. Tretie miesto patrí dvojici  Peter KLEMENTY – Gabriel VÁRALJAY.

8. TRIPLE MIX – 40 trojíc

Ďalšie veľmi populárna disciplína, ktorej počet účastníkov je vždy limitovaný počtom žien. Ako iste viete, pravidlo tejto súťaže je, že trojica musí byť zložená z dvoch hrážov mužského a jednej hráčky ženského pohlavia. Keďže nám žien nechodí na turnaje až tak veľa, tých trojíc bývy menej ako napríklad dvojíc. Aj tak ale chlapi vyťazili z minima maximum a 40 troíc ja asi najviac v histórii majstovstiev. Premiérový titul získala trojica POWER DART KOŠICE v zložení Peter KLEMENTY – Dominika KOPKÁŠOVÁ – Gabriel VÁRLAJAY. Nedovolili tak troici TOI TOI DIXI BRATISLAVA ( DUDÁŠ – NAGYOVÁ – ZMELÍK ) získať tretí titul v rade. Milan DUDÁŠ – Katka NAGYOVÁ – Oto ZMELÍK sa tak museli po finálovej prehra uspokojiť „iba“ z druhým miestom. Tretie miesto obsadili Nováčania hrajúci pod pseudonymom SIBUKAJOVCI v zložení Peter JAKUBIS – Lýdia JAKUBISOVÁ – MIroslav JAKUBIS.

9 . M SR stredoškolských družstiev – mládež.

Ako už býva tradíciou, program majstrovstiev začína finálovým turnajom mládežníckych družstiev. Tento rok sa do finálového turnaja kvalifikovalo 10 chlapčenských a 8 dievčenských družstiev. Kvalifikovať sa do finálového turnaja môžu družstvá stredoškolákov zo škôl, ktoré sa zúčastňujú kvalifikačných turnajov v západnej alebo východnej skupine. Organizátorm kvalifikácie skupina ZÁPAD je Dart Klub Brezno a skupiny VÝCHOD VIVA TRADE s.r.o. Košice.

Majstrami Slovenska pre rok 2016 v kategórii chlapčenských družstiev sa stali chlapci z SOŠ Rožňava, ktorí si vo finále poradili s favoritom západnej skupiny chlapcov z Hotelovej akadémie BREZNO. Tretie miesto obsadili chlapci zo Strednej zdravotníckej školy LUČENEC. Výnimočnú sezónu majú za sebou chlapci z Rožňavy, ktorí prešli kvalifikáciou a takisto aj finálovým turnajom bez zaváhania a zaslúžene vyhrali titul. Líder družstva Martin ZIMAN sa prebojoval aj do juniorského teamu Slovenska. Tretie miesto medzi chlapčenskými družstvami patrí Strednej zdravotníckej škole Lučenec a SOŠ drevárskemu ZVOLEN.

V kategórii dievčenských družstiev boli mojimi favoritkami dievčatá z Hotelovej akadémie Humenné. Priebeh turnaja mi dával za pravdu, keď diečatá bez zaváhania vyhrali základnú skupinu a postúpili priamo do semifinále. Tam ale nastal nepochopiteľný skrat a prehrali v pomere 4:5 s dievčatami z Gymnázia park mládeže Košice. Toto bol asi najprekvapivejší výsledok celého turnaja. Tieto dve družstvá sa tretli aj v základnej skupine a tam Humenčanky jednoznačne dominovali nad dievčatami z Košíc v pomere 9 : 0 !!!. Aj také vedia byť šípky a preto sa hlavné favoritky museli uspokojiť iba s tretím miestom spoločne s diečatami z SOŠ Hnúšťa. Finále teda obstarali dievčatá Hotelovej akadémie BREZNO proti najväčšiemu prekvapeniu turnaja, dievčatám z Gymnázia Park mládeže KOŠICE. Brezňaky po víťazstve v pomere 5 : 3 slávili titul, ale ani Košičanky nemusia smútiť. Druhé miesto a strieborné medaily pri historicky prvej účasti na tunajoch stredoškolskej ligy je obrovský úspech.

 

Na záver už len vyslovím želanie, aby nám takýchto turnajov, ako bol ten v Poprade, pribúdalo. Turnaj prebehol vo výbornej atmosfére. Zaobišli sme sa bez akýchkoľvek incidentov, či protestov. Ďakujem všetkým zúčastneným a dúfam, že práve takéto turnaje vás budú naďalej motivovať k stále lepším výsledkom.

K. Kirchner, predseda Slovenskej šípkarskej federácie

zdroj: slovakiadarts

Návrat hore